Jakie zezwolenia w opisanej sytuacji powinien posiadać podmiot zarządzający składowiskiem odpadów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 22 lipca 2015 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Czy podmiot magazynujący odpady na działce przylegającej do działki, na której znajduje się składowisko, w celu uprzedniego ich wymieszania przed wykorzystaniem ich do rekultywacji składowiska odpadów, oprócz zezwolenia na wykorzystanie odpadów powinien uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 35 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o., ilekroć w u.o. jest mowa o zbieraniu odpadów - rozumie się przez to gromadzenie odpadów przed ich transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów oraz tymczasowe magazynowanie odpadów, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. b u.o. Tymczasowe magazynowanie odpadów, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. b u.o. to przechowywanie odpadów obejmujące tymczasowe magazynowanie odpadów przez prowadzącego zbieranie odpadów. Do starosty wpłynął wniosek o wydanie zezwolenia na wykorzystanie odpadów do rekultywacji składowiska odpadów. Działka, na której znajduje się rekultywowane składowisko, została kilka lat temu podzielona na dwie nowe, obie stanowią własność gminy. Przed wykorzystaniem odpady będą magazynowane na działce sąsiadującej z działką, na której znajduje się rekultywowana kwatera w celu ich uprzedniego wymieszania przed wykorzystaniem do rekultywacji kwatery (składowiska).

Czy w tej sytuacji wystarczy zezwolenie na wykorzystanie odpadów, czy ponadto podmiot powinien uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX