Jakie zastosowanie i znaczenie w obecnym stanie prawnym ma górna stawka opłaty, która ma być wyższa w przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane selektywnie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 2 marca 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2019 r. poz. 2010) – dalej u.u.c.p.g., rada gminy określa w drodze uchwały górne stawki opłat za odbieranie odpadów i opróżnianie zbiorników bezodpływowych. W uchwale tej należy ustalić wyższe stawki w przypadku jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny (art. 6 ust. 4 u.u.c.p.g.). Górne stawki opłat są maksymalnymi jakie mogą stosować przedsiębiorcy za swoje usługi w tym zakresie. Jednocześnie zgodnie z art. 6 ust. 7 u.u.c.p.g. należy je stosować przy wyliczeniu opłaty w przypadku właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umowy na odbieranie odpadów komunalnych (nieruchomości niezamieszkałe, które nie zostały objęte systemem gospodarowania odpadami przez gminę) lub na opróżnianie zbiorników bezodpływowych.

W związku z tym, że w obowiązującym stanie prawnym każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek segregacji odpadów, w którym momencie będzie miała zastosowanie wyższa stawka, która ma mieć zastosowanie w przypadku braku segregacji?

Jeżeli nieruchomość niezamieszkała nie będzie posiadała podpisanej umowy np. na odbieranie odpadów to organ wyda decyzję (art. 6 ust. 7 u.u.c.p.g.), w której ustali opłatę za odbieranie odpadów segregowanych (bo taki jest obowiązek), czyli z zastosowaniem niższej stawki ustalonej w uchwale.

W związku z tym, proszę o wyjaśnienie kiedy i w jakich sytuacjach należy stosować wyższą stawkę opłaty (brak segregacji)?

Czy to oznacza, że jeżeli organ wyda decyzję z zastosowaniem niższej stawki (segregacja) i okaże się, że odpady nie są zbierane selektywnie (np. zawiadomienie od przedsiębiorcy odbierającego odpady) to wtedy organ musi zmienić decyzję i opłatę?

Jakie zastosowanie i znaczenie w obecnym stanie prawnym ma górna stawka opłaty, która ma być wyższa w przypadku, gdy odpady komunalne nie są zbierane selektywnie?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX