Jakie zasady mają zastosowanie do zwrotu ZNWU wniesionego w formie innej niż pieniężna?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający żądał wniesienia ZNWU w umowie na roboty budowlane i wykonawca wniósł ZNWU w pieniądzu. 30% z tej kwoty ma pozostać na zabezpieczenie roszczeń z tytułu rękojmi. Zamawiający odebrał przedmiot zamówienia, jednak podczas odbioru stwierdził, iż przedmiot umowy nie ma wad istotnych, natomiast występują wady nieistotne. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem zamawiający miał obowiązek odebrać przedmiot umowy i żądać usunięcia wad nieistotnych w ramach odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Zamawiający uwzględniając warunki pogodowe wyznaczył odległy termin usunięcia wad (4 miesiące).

Wobec powyższego, czy zamawiający może zwrócić wykonawcy 70% z ZNWU i pozostawić na swoim rachunku wyłącznie 30% ZNWU, czy też zwrot 70% ZNWU powinien nastąpić dopiero po usunięciu wad stwierdzonych przy odbiorze?

Przepis stanowi, iż zamawiający zwraca zabezpieczenie w terminie 30 dni od dnia wykonania zamówienia i uznania przez zamawiającego za należycie wykonane. Można argumentować, iż zamawiający nie uznał zamówienia za należycie wykonane, bowiem stwierdził wady, choć nie mógł odmówić odbioru, bowiem wady były nieistotne. Przy odpowiedzi, iż należy zatrzymać całość ZNWU do czasu usunięcia wad stwierdzonych przy odbiorze, proszę o rozważenie jak należy postąpić w przypadku ZNWU w formie gwarancji np. bankowej - czy zamawiający wówczas powinien żądać od wykonawcy przedłużenia obowiązywania gwarancji do czasu terminu wyznaczonego na usunięcie wad?

Pytający nie widzi powodów, aby rozróżniać ZNWU udzielone w pieniądzu od udzielonego w formie gwarancji, gdyż są to alternatywne formy. Łatwiej jest natomiast zatrzymać pieniądze, które już są na rachunku, a trudniej wyegzekwować od wykonawcy przedłużenie udzielonej już gwarancji tym bardziej, iż termin odbioru nie zmieni się (zamawiający odebrał zamówienie).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX