Jakie wymagania techniczne i użytkowe powinna spełniać droga powiatowa?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Pacholak Mariola
Odpowiedzi udzielono: 6 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Inwestor zamierza przebudować drogę powiatową klasy Z, w związku z powyższym wystąpił ze zgłoszeniem robót budowlanych. Projektuje szerokości pasów ruchu i poboczy jak dla drogi klasy L.

Czy jest to zgodne z rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 2.03.1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie – dalej r.w.t.d.p.?

Zgodnie z zapisami § 4 ust. 3 r.w.t.d.p., przy przebudowie dróg, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, dopuszcza się przyjęcie klasy o jeden poziom niżej (w rozpatrywanym przypadku postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na opracowanie projektu zostało wszczęte przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 24.06.2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych - dalej r.t.b.d.p., dlatego też stosujemy przepisy dotychczasowe - r.w.t.d.p.). Jednak w przypadku przedmiotowego zgłoszenia przyjęcie klasy L wiąże się ze zmianą kategorii drogi (klasa L to zgodnie z r.w.t.d.p. klasa drogi gminnej).

Czy powołany wyżej przepis dopuszcza możliwość przyjęcia niższej klasy w obrębie jednej kategorii drogi (np. z klasy G na klasę Z), czy też daje możliwość przyjęcia klasy charakterystycznej dla innej kategorii drogi?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX