Jakie warunki należy spełnić, aby odprowadzać do ziemi mieszaninę ścieków biologicznie rozkładalnych, bytowych i deszczowych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 1 lipca 2019 r.
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 14 marca 2017 r.

PYTANIE

Ścieki z przetwórstwa mleka oraz ścieki bytowe z pomieszczeń socjalno-bytowych powstające z funkcjonowania mleczarni wprowadzane są tym samym kolektorem na oczyszczalnię eksploatowaną przez mleczarnię. Po oczyszczeniu odprowadzane są kolektorem do ziemi (rowu melioracyjnego). Do kolektora prowadzącego oczyszczone ścieki z oczyszczalni dodatkowo wprowadzana jest deszczówka zebrana kanalizacją deszczową z dachów i dróg manewrowych oczyszczalni (bez podczyszczania). Tak więc na wylocie mamy ścieki oczyszczone z oczyszczalni (z przetwórstwa mleka i bytowe) i ścieki deszczowe odprowadzane wspólnym kolektorem do ziemi. Oczyszczalnia nie znajduje się na terenie aglomeracji, czyli ścieków z oczyszczalni, jak rozumiem, nie da się zakwalifikować jako ścieki, o których mowa w § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z 18.11.2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego - dalej r.w.ś.w.z.

Czy będą to więc ścieki przemysłowe (mieszanina: biologicznie rozkładalnych, bytowych i deszczowych)?

Czy aby ścieki mogły być wprowadzone do ziemi, muszą zostać spełnione warunki § 13 ust. 1 czy § 13 ust. 3 r.w.ś.w.z., bo w ust. 1 nie ma wymienionych ścieków deszczowych?

Rozumiem, że jeśli na podstawie ust. 3, to ścieki przemysłowe (mieszanina biologicznie rozkładalnych i bytowych) muszą być badane przed zmieszaniem z deszczówką (zarówno surowe, jak i o oczyszczone, jeżeli określone będą najwyższe dopuszczalne wartości) i deszczówka przed zmieszaniem z przemysłowymi - a nie na wylocie do rowu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX