Jakie środki ma organ nadzoru budowlanego, gdy inwestor nie zakończył robót, nie złożył i nie chce złożyć wniosku o pozwolenie na użytkowanie, a użytkuje obiekt?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 18 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Chruszcz Adrian
Odpowiedzi udzielono: 26 września 2019 r.

PYTANIE

W wyniku skargi organ nadzoru budowlanego stwierdził, iż inwestor odstąpił od wydanego pozwolenia na budowę i projektu budowlanego przy budowie budynku usługowego, lecz nie przekazał budynku do użytkowania, a użytkuje obiekt. Organ nadzoru budowlanego wydał decyzję, by zalegalizować wykonane odstępstwa i w trybie art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy z 7.07.1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2019 r. poz. 1186) – dalej pr. bud., w której zatwierdził projekt budowlany zamienny, dał pozwolenie na wznowienie (wstrzymanych) robót budowlanych i nałożył obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie (którego jeszcze inwestor nie uzyskał, nie zakończył wszystkich robót, a użytkuje obiekt). Pierwotna decyzja wraz z projektem budowlanym została uchylona w trybie art. 36a ust. 2 pr. bud. Nie można było nałożyć kary za samowolne użytkowanie obiektu, bowiem zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa nie można karać inwestora, bo on formalnie nie jest w stanie zakończyć budowy, gdyż wykonał istotne odstępstwa od pierwotnego pozwolenia na budowę - wyrok NSA z 18.11.2010 r., II OSK 1756/09, wyrok NSA z 30.06.2010 r., II OSK 989/09, wyrok WSA w Łodzi z 11.01.2013 r., II SA/Łd 821/12 i inne). A więc z powyższego wynika, iż najpierw trzeba zalegalizować odstępstwa, które to postępowanie kończy się wydaniem decyzji, jaką opisano powyżej, a więc zatwierdzeniem projektu zamiennego wraz z pozwoleniem na wznowienie robót i nałożeniem obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie.

W związku z powyższym jakie środki i działania ma organ nadzoru budowlanego, gdy inwestor nie zakończył robót, nie złożył i nie chce złożyć wniosku o pozwolenie na użytkowanie, a użytkuje obiekt (w części wykonanej, a część jeszcze jest w budowie)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX