Jakie skutki podatkowe wywołuje zawieszenie opłat za najem powierzchni handlowych w związku z wprowadzeniem tarczy antykryzysowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Krywan Tomasz
Odpowiedzi udzielono: 15 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zgodnie z art. 15ze ustawy z 2.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności w obiektach handlowych wzajemne zobowiązania stron umowy najmu wygasają. Przy założeniu, że po zakończeniu okresu zakazu handlu spółka będąca najemcą będzie chciała negocjować warunki dotychczasowej umowy najmu i nie złoży wynajmującemu wiążące oferty woli przedłużenia obowiązywania dotychczasowej umowy zgodnie z pkt 2 art. 15ze to:

Czy wystawione przez wynajmującego faktury korekty znoszące opłaty czynszowe za okres epidemii będą zasadnie wystawione?

Czy spółka będzie miała prawo pomniejszyć o ich wartość koszty podatkowe?

W jakim okresie należy zmniejszyć koszty podatkowe w przypadku korekty czynszu za marzec 2020 r., jeśli korekta wpłynęła do spółki w kwietniu 2020 r., bądź w okresie późniejszym (w końcu Centrum Handlowe nie wywiązało się z warunków umowy, centrum nie było otwarte dla klientów)?

Czy spółka powinna wg własnej kalkulacji dokonać korekty kosztów podatkowych za marzec 2020, jeśli faktury korekty za okres pandemii do spółki nie dotrą?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX