Jakie skutki podatkowe niesie za sobą rozwiązanie funduszu likwidacji zakładu górniczego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 31 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Kopalnia kruszyw zobowiązana jest do tworzenia funduszu likwidacji zakładu górniczego. Środki na rachunek funduszu są wpłacane 2 razy w roku, w styczniu i lipcu. Dla celów podatku dochodowego warunkiem uznania odpisu na fundusz likwidacji zakładu górniczego za koszt uzyskania przychodów jest faktyczne dokonanie wpłaty na ten fundusz, czyli przekazania środków na wyodrębniony rachunek bankowy. Firma na bieżąco we własnym zakresie wykonuje rekultywacje gruntów uzyskują stosowne decyzje o zakończeniu rekultywacji poszczególnych działek. Firma do rekultywacji gruntów posiada jedynie faktury za zakup sadzonek (jeśli rekultywacja w kierunku leśnym) i za usługę wykonanie nasadzeń roślin, które to ujmuje w dacie otrzymania w koszty podatkowe.

Czy po zamknięciu koncesji złoża (warunek wykonanie rekultywacji gruntów) wypłacone z rachunku bankowego funduszu likwidacji zakładu górniczego środki finansowe będą stanowiły dla firmy przychód podatkowy?

Środki te były kosztem podatkowy w momencie wpłaty na konto bankowe, czy tylko przesunięciem środków finansowych z rachunku celowego na rachunek bieżący firmy?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX