Jakie skutki podatkowe niesie za sobą przejęcie obcego budynku wybudowanego na własnym gruncie, który był przedmiotem dzierżawy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kamiński Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 13 stycznia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka A dzierżawi grunt od spółki B. Spółka A wybudowała budynek na dzierżawionym od spółki B gruncie. W momencie wypowiedzenia umowy dzierżawy gruntu, spółka B przejmuje dysponowanie budynkiem (na podstawie protokołu przekazania), ponieważ na gruncie kodeksu cywilnego właściciel gruntów jest również właścicielem wybudowanych na tym gruncie budynków. Z datą podpisania protokołu przekazania spółka A wycofa/zlikwiduje budynek z ewidencji środków trwałych, a spółka B ujawni tenże budynek w ewidencji swoich środków trwałych. Spółki umawiają się, że spółka B zrekompensuje spółce A wydatki poniesione na budowę budynku w wysokości niezamortyzowanej wartości tego budynku, o ile wartość ta będzie odpowiadała wartości rynkowej na podstawie przygotowanego operatu szacunkowego.

Jeśli wartość rynkowa zwracanego budynku będzie wyższa od wartości niezamortyzowanej, a spółki są podmiotami powiązanymi kapitałowo, to czy rekompensata powinna być równa wartości rynkowej budynku, czy może być równa wartości niezamortyzowanej?

Czy po stronie spółki A powstanie przychód podatkowy w wysokości różnicy pomiędzy otrzymaną (wyższą) wartością rekompensaty, a wartością niezamortyzowaną budynku?

Czy spółka A powinna nie zaliczyć do kosztów podatkowych niezamortyzowaną wartość budynku i jednocześnie wartość rekompensaty do tej wysokości nie będzie stanowić po stronie spółki A przychodu podatkowego?

Transakcja będzie zatem neutralna podatkowo dla spółki A – w części odpowiadającej wartości zwrotu równej niezamortyzowanej wartości budynku.

Czy na podstawie wystawione faktury lub noty obciążeniowej oraz protokołu przekazania spółka B może przyjąć przekazany budynek do swojej ewidencji środków trwałych i rozpocząć jego amortyzację (w związku z wykorzystywaniem budynku do celów prowadzonej działalności)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX