Jakie skutki na gruncie CIT wystąpią w razie uznania, że budynek nie jest własnością podmiotu, który dokonuje amortyzacji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Bartosiewicz Adam
Odpowiedzi udzielono: 2 stycznia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Szpital w 2015 r. został przekształcony z SP ZOZ w spółkę z o.o. z udziałem 100% powiatu. W akcie przekształcenia powiat wniósł do spółki z o.o. aportem nieruchomość. Spółka z o.o. od 2015 r. dokonuje amortyzacji bilansowej i podatkowej nieruchomości, dokonuje nakładów, remontów, opłaca podatek od nieruchomości. Obecnie podniesiono, że w księdze wieczystej nieruchomości nadal widnieje powiat, a spółka z o.o. dwukrotnie składała wniosek o wpis siebie jako właściciela do księgi wieczystej, lecz bezskutecznie - sąd odrzucał wniosek powołując się na brak jednego dokumentu. Obecnie podjęto starania o wpis do księgi wieczystej, lecz powiat i sąd wieczystoksięgowy stoją na stanowisku, że z uwagi na brak tego jednego dokumentu - umowy rozporządzającej nie doszło w 2015 r. do przeniesienia własności nieruchomości i nieruchomość do chwili obecnej jest własnością powiatu. Chcą teraz aktualnie zawrzeć umowę przeniesienia własności.

Jeżeli do tego dojdzie, jaki to będzie miało skutek na gruncie CIT, poniesionych kosztów nakładów, remontów, odpisów amortyzacyjnych?

Jakie konsekwencje będą tej sytuacji w CIT, czy będą to koszty podatkowe?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX