Jakie skutki ma niezłożenie ZAW-NR?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Klimek Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 15 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka z o.o. (polski podatnik CIT i czynny podatnik VAT) w 2022 r. w ramach współpracy z dostawcą - spółką brytyjską LTD i czynnym podatnikiem VAT w Polsce, zakupiła towary do zużycia w toku produkcji (każde zamówienie to osobna transakcja, brak ramowej umowy o współpracy). Dostawa towarów odbyła się w obrębie terytorium kraju (Polski), a więc nie doszło do WDT i WNT. Spółka z o.o. (nabywca) uregulowała należności za towary w kwocie brutto przekraczającej 15.000 zł na wskazany w fakturze numer rachunku bankowego. Niestety był to rachunek bankowy brytyjskiego banku, który nie figuruje na tzw. białej liście VAT. Spółka z o.o. nie złożyła w terminie 14 dni od dokonania płatności ZAW-NR, z uwagi na to, że dopiero w 2023 r. zorientowała się, że miała taką możliwość.

Czy w tej sytuacji spółka z o.o. (nabywca) może dokonać ponownej zapłaty za transakcje przeprowadzone w 2022 r. na ten sam brytyjski rachunek bankowy dostawcy, nieznajdujący się na białej liście VAT, a następnie złożyć ZAW-NR w terminie 7 dni i uniknie tym samym negatywnych konsekwencji wyłączenia z KUP wskazanych transakcji?

Dostawca następnie dokona zwrotu nadpłaconych pierwotnie kwot z 2022 r., a strony uznają tym samym, że pierwotne przelewy zostały anulowane.

Czy spółka z o.o. będzie zobowiązana dokonać korekty kosztów roku 2022 wykazanych w zeznaniu rocznym CIT-8 za 2022 r. i będzie miała prawo rozpoznać te koszty dopiero w roku zapłaty tj. 2023 r.?

Jeśli tak to jaka jest podstawa prawna takiej korekty?

Zdaniem spółki ulga na złe długi w CIT nie znajdzie zastosowania, ponieważ dochody dostawcy (spółka LTD) najprawdopodobniej nie są opodatkowane w Polsce, co jest warunkiem koniecznym do zaistnienia obowiązku korekty z tytułu ulgi na złe długi.

Czy spółka z o.o. może w odniesieniu do bieżących transakcji roku 2023 może złożyć ZAW-NR po dokonaniu płatności na brytyjski rachunek bankowy kontrahenta, nieznajdujący się na białej liście VAT i tym samym uniknie konsekwencji w podatku dochodowym?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX