Jakie składniki wynagrodzenia należy brać pod uwagę obliczając odszkodowanie dla pracownika za zachowanie zakazu konkurencji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tomaszewska Barbara
Odpowiedzi udzielono: 20 sierpnia 2014 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Z pracownikiem zawarto umowę o zakazie konkurencji i zachowaniu poufności po ustaniu zatrudnienia. Stosunek pracy rozwiązano z dniem 31 lipca 2014 r. za wypowiedzeniem przez zakład pracy. W umowie określono, że: "w zamian za wykonanie przez pracownika umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia spółka zapłaci pracownikowi odszkodowanie w kwocie brutto wynoszącej 25% wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika przez okres 18. miesięcy poprzedzających rozwiązanie stosunku pracy. Odszkodowanie płatne będzie w 18 równych ratach."

W okresie 18 miesięcy poprzedzających rozwiązanie stosunku pracy pracownik otrzymywał: - wynagrodzenie miesięczne zasadnicze, - premię uznaniową o charakterze nagrody, - dodatkową nagrodę roczną wypłacaną za rok poprzedni w marcu/kwietniu następnego roku, - wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy w związku z własną chorobą oraz zasiłek opiekuńczy, - świadczenie z funduszu socjalnego w związku ze świętami Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Które z tych składników należy wliczyć do wynagrodzenia stanowiącego podstawę wyliczenia odszkodowania, o którym wspomniano na wstępie?

Czy, aby ustalić wysokość miesięcznej raty należy po zsumowaniu składników z 18 miesięcy wychodzącą kwotę uśrednić?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX