Jakie sankcje grożą podmiotowi za niewykonanie analizy lub wykonanie po terminie i nieprzekazanie do właściwych organów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 3 stycznia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podmiot prowadzi działalność w zakresie produkcji płynnych środków chemicznych. Podmiot posiada pozwolenie wodnoprawne na pobór wód podziemnych z ujęcia składającego się z dwóch studni: nr 1 i nr 2. W uzasadnieniu Decyzji wskazano, że woda pobierana jest na potrzeby produkcyjne, bytowe i przeciwpożarowe. Zgodnie z decyzją ilości pobranej wody powinny nie przekraczać średnio 200 m3/ dobę. Podmiot pobiera wodę w ilości powyżej 100m3/dobę z każdej ze studni. PGW WP wydały podmiotowi Decyzję ustanawiającą z urzędu strefę ochronną ujęcia wody obejmującą wyłącznie teren ochrony bezpośredniej dla ujęcia składającego się z dwóch studni. Pobierana woda nie wykorzystywana jest do spożycia przez ludzi. Podmiot nie realizuje zadań w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę.

Czy na podmiocie ciąży obowiązek wykonania analizy ryzyka ujęcia wody, o którym mowa w art. 133 ustawy z 20.07.2017 r. Prawo wodne – dalej pr.wod.?

Jeśli tak, to w jakim terminie powinna zostać wykonana analiza ryzyka, do kogo przekazana oraz kto zgodnie z PW może ją wykonać (jakie musi posiadać kwalifikacje?)?

Jaki jest ustawowy zakres takiej analizy?

Czy są określone terminy na przesłanie analizy ryzyka do właściwego urzędu?

Jakie sankcje grożą podmiotowi za niewykonanie analizy lub wykonanie po terminie i nieprzekazanie do właściwych organów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX