Jakie są zasady ustalania katalogu osób uprawnionych do otrzymania świadczeń należnych w związku ze śmiercią pracownika?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Łyjak Grzegorz
Odpowiedzi udzielono: 8 lutego 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W grudniu zmarł w wieku 61 lat pracownik. Z aktu zgonu wynika, że był żonaty i ma dwoje dorosłych, nieuczących się dzieci, które pozakładały własne rodziny. Żona, z pierwszego małżeństwa ma dorosłą córkę, która również jest zamężna.

Czy zakład pracy w celu ustalenia prawa do odprawy pośmiertnej z tytułu śmierci pracownika, jest zobowiązany do wzywania rodziców zmarłego - emerytów, niemieszkających ze zmarłym w ostatnim miejscu zamieszkania, dzieci oraz córki wdowy w celu złożenia oświadczenia, czy spełniają oni warunki (mają orzeczenie o niepełnosprawności), do uzyskania po zmarłym renty rodzinnej, jak również żądania od wdowy informacji o istnieniu innych osób (dzieci) które mogłyby być uprawnione do renty po zmarłym, skoro stan rodziny został dookreślony przez pracownika w kwestionariuszu osobowym i podczas ponad dwudziestoletniego stażu pracy w jednym zakładzie fakty takie nie zostały ujawnione?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX