Jakie są zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w ramach tarczy antykryzysowej?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowacka Izabela
Odpowiedzi udzielono: 29 kwietnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Spółka, płatnik zasiłków, w X 2019 r. zatrudniła na zlecenie kobietę, którą jednocześnie jest zatrudniona na podstawie stosunku pracy w innym zakładzie pracy. W pierwszym zakładzie pracy w chwili podjęcia zlecenia przebywała na zasiłku macierzyńskim za okres urlopu rodzicielskiego, a jej podstawa do składek była wyższa od minimalnej. Od II 2020 r. przeszła na zasiłek wychowawczy, w związku z tym z tytułu zlecenia została zarejestrowana do ubezpieczeń społecznych, zdrowotnego i dobrowolnego chorobowego. W umowie zlecenia ma wpisaną stawkę miesięczną w wysokości 2.500 zł netto, a określona w umowie liczba godzin wykonywania zlecenia wynosi 20 tygodniowo. Od 15.04.2020 r. do 26.04.2020 r. wzięła L4 na opiekę nad dzieckiem urodzonym w 2018 r., w związku z zamknięciem żłobka spowodowanym COVID-19.

Czy aby otrzymać zasiłek obowiązuje ją okres wyczekiwania, jeśli tak, to jak długi?

Czy powinna złożyć zleceniodawcy, który jest płatnikiem zasiłków, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat, w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły?

Czy konieczne jest również Z-15?

Czy wynagrodzenie zleceniobiorcy powinno zostać obniżone na takich samych zasadach jak wynagrodzenie pracownika etatowego i za ten czas wypłacony zasiłek w wysokości 80%?

Jak prawidłowo ustalić podstawę zasiłku?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX