Jakie są zasady przeprowadzania pomiarów, jeśli krzemionka krystaliczna nie występuje jako samodzielny czynnik szkodliwy dla zdrowia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ambroziewicz Maciej
Odpowiedzi udzielono: 27 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Jaki jest czasookres badania w sytuacji kiedy wyniki pomiarów krzemionki krystalicznej są poniżej progu oznaczalności (pomiary dwukrotne można by było odstąpić), a musimy wykonywać pomiar nadal wraz oznaczaniem pyłu przemysłowego nietoksycznego?

Czy pomiary stężenia frakcji respirabilnej w takiej sytuacji wykonujemy jak dla czynnika rakotwórczego czy w czasookresach "przypisanych" do pyłu przemysłowego (w zależności od wyniku raz w roku / raz na 2 lata)?

Czy przy takich wynikach (poniżej progu oznaczalności) nadal musimy prowadzić rejestr prac i pracowników narażonych na kontakt z procesami o działaniu rakotwórczym?

Czy w przypadku kiedy zarówno pył- frakcja wdychalna jak i krzemionka - frakcja respirabilna będą miały wynik poniżej 0,1 NDS można odstąpić od wykonywania dalszych badań- po dwukrotnym badaniu?

W przypadku pomiaru czynnika rakotwórczego- kobaltu w dwóch różnych boksach w spawalni- zamknięte pomieszczenie z wyciągami stanowiskowymi otrzymaliśmy wyniki dla poszczególnych boksów 0,14 nDS i 0,52 NDS.

Czy w takim przypadku oba stanowiska badamy co 3 m-ce, co 6 m-cy, czy czy jedno za 3 m-ce, a drugie za 6, czy możemy wykonywać pomiar tylko w 1 boksie?

Co w sytuacji kiedy w 1 boksie osiągniemy wynik poniżej 0,1 nDS, a w drugim np. NDS do 0,5 - czy możemy odstąpić w 1 boksie od pomiarów?

Badanie dotyczy 1 miejsca pracy, pracownicy zatrudnieni są na takim samym stanowisku - spawacz - i wykonują pracę w różnych boksach.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX