Jakie są zasady odbywania służby przygotowawczej i zdawania egzaminu przez kierowników gminnych jednostek organizacyjnych?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 11 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina utworzyła żłobek działającej jako samorządowa jednostka budżetowa. W drodze konkursu wyłoniono dyrektora, który musi odbyć służbę przygotowawczą. Na podstawie art. 19 ust. 8 ustawy o pracownikach samorządowych w drodze zarządzenia ustalono szczegółowy sposób przeprowadzania służby przygotowawczej i organizowania egzaminu kończącego tę służbę w urzędzie.

Czy wójt/burmistrz/prezydent w drodze odrębnego zarządzenia powinien opracować takie same zasady dla kierowników innych jednostek organizacyjnych podejmujących pracę na stanowiskach urzędniczych i zobligowanych do odbycia służby przygotowawczej lub/i zdania egzaminu kończącego służbę przygotowawczą?

Czy zakres egzaminu powinien obejmować przepisy z zakresu działania danej jednostki organizacyjnej, czy szeroko pojętych przepisów samorządowych?

Służba przygotowawcza, co do zasady, ma na celu teoretyczne i praktyczne przygotowanie pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych.

Czy w związku z tym egzamin może ograniczyć się do pytań z zakresu działania jednostki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX