Jakie są zasady badania alkomatem pracowników?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 20 lutego 2023 r.
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 23 lipca 2019 r.

PYTANIE

Czy zapisy w regulaminie pracy są prawidłowe?

1 .Pracownicy obowiązani są do przestrzegania obowiązku zachowania trzeźwości w miejscu i w czasie pracy.

2. W sytuacji uzasadnionego podejrzenia, iż pracownik: - stawił się do pracy po spożyciu alkoholu - stawił się do pracy w stanie nietrzeźwości - spożywał alkohol w czasie pracy - spożywa alkohol w czasie pracy, kierownik bądź bezpośredni przełożony jest obowiązany odsunąć pracownika od wykonywania obowiązków służbowych.

3. Kierownik bądź bezpośredni przełożony obowiązany jest poinformować pisemnie pracownika o powodach odsunięcia go od pracy.

4. Pracodawca lub osoba przez niego upoważniona ma prawo przeprowadzić badanie trzeźwości pracownika odsuniętego od świadczenia pracy przy użyciu alkomatu za zgodą pracownika.

5. Na żądanie pracodawcy lub osoby przez niego upoważnionej, jak również na żądanie pracownika, badanie stanu trzeźwości przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (policja lub straż miejska).

6. Z przeprowadzonego badania pracodawca lub osoba przez niego upoważniona sporządza protokół, w którym należy wskazać objawy i okoliczności będące podstawą przeprowadzenia badania. Protokół powinien zawierać również miejsce, datę, godzinę jego sporządzenia jak również wykazać osoby będące przy czynnościach badających trzeźwość pracownika.

7. Koszty związane z badaniami krwi ponosi pracodawca.

8. W przypadku dodatniego wyniku badania, pracodawca ma prawo obciążyć pracownika kosztami badania.

9. Pracownikowi, u którego stwierdzono dodatni wynik badania nie przysługuje wynagrodzenie za czas, w którym nie świadczył pracy w związku z odsunięciem i niedopuszczeniem do świadczenia pracy - niedopuszczenie do pracy z tego powodu jest równoznaczne z nieobecnością nieusprawiedliwioną.

10. Stan nietrzeźwości pracownika uzasadnia nałożenie kary porządkowej oraz rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX