Jakie są skutki stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Dziamski Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 27 kwietnia 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Poniżej interpretacja aktualna LEX zamieszona na Państwa stronie, oparta na wyroku II SA/Kr 1684/11 - ten wyrok WSA został zaskarżony i jest wyrok NSA II OSK 2646/12.

Czy poniższa interpretacja jest na pewno aktualna?

Jakie są skutki stwierdzenia nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Pierwszy mpzp został uchwalony w 2003 r., natomiast w 2012 r. doszło do uchwalenia nowego planu obejmującego ten sam teren. Plan z 2012 r. został zaskarżony i obecnie wyrok stwierdzający jego nieważność jest już prawomocny.

Czy stwierdzenie nieważności planu z 2012 r. powoduje, że obowiązujący jest plan z 2003 r., czy też teren ten nie jest objęty żadnym planem?

Odpowiedź: Zgodnie z brzmieniem art. 34 ust. 1 ustawy z 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1945) – dalej u.p.z.p., wejście w życie planu miejscowego powoduje utratę mocy obowiązującej innych planów zagospodarowania przestrzennego lub ich części odnoszących się do objętego nim terenu. Wykładni tego przepisu w kontekście problemu, o którym mowa w niniejszym pytaniu, dokonał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 30.03.2012 r., II SA/Kr 1684/11. W wyroku tym stwierdzono, że w treści art. 34 ust. 1 u.p.z.p. zawarta jest tzw. klauzula derogacyjna rangi ustawowej, na mocy której, w momencie wejścia w życie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, traci moc obowiązującą plan dotychczasowy. Co ważne, sąd w powyższym wyroku podkreślił wyraźnie, że ewentualne późniejsze stwierdzenie nieważności planu miejscowego przez sąd administracyjny nie powoduje, że poprzedni plan zaczyna na powrót obowiązywać, gdyż klauzula derogacyjna rangi ustawowej nie daje takiej możliwości. Tym samym należy przyjąć, że stwierdzenie nieważności planu miejscowego przez sąd ma ten skutek, że teren objęty dotychczas tym planem staje się terenem bez planu miejscowego.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX