Jakie są obowiązki pracodawcy w podmiocie leczniczym w związku z weryfikacją pracowników w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Modrzyk Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 7 kwietnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Art. 21 ust. 3-11 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. u.p.p.s. wprowadza przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do innej działalności związanej z leczeniem obowiązek uzyskania przez pracodawcę informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu oraz przestępstw (rozdział XIX k.k.) przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (rozdział XXV k.k.), a także przestępstw stypizowanych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.

Ile czasu zachowuje ważność zaświadczenie z rejestru, czy szpital może zbierać kopię tego dokumentu mając do wglądu oryginał?

Czy taki dokument oprócz kadry lekarskiej, pielęgniarskiej, ratowników, fizjoterapeutów powinni także donosić salowe, opiekun medyczny, sanitariusz, praktykant, student medycyny lub pielęgniarstwa?

Czy jeśli zwarlibyśmy aneks do umowy z uczelnią odnośnie praktykantów, iż takowe zaświadczenia będą na uczelni, czy wówczas możemy ich nie zbierać w szpitalu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX