Jakie są kryteria kwalifikacji określonego zabiegu do leczenia w warunkach hospitalizacji (szczególnie w aspekcie rozliczeń z NFZ)?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2011 r.
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 17 grudnia 2009 r.

PYTANIE

Na stronie NFZ można przeczytać komunikat następującej treści:

"W związku z wątpliwościami dotyczącymi interpretacji przepisu art. 58 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia: art. 58 ustawy, zgodnie z którym "Świadczeniobiorca ma prawo do leczenia szpitalnego w szpitalu (...) jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty przez leczenie ambulatoryjne".

Czy jedynym kryterium kwalifikacji może być tylko cel, czy także ograniczenie ryzyka zabiegu poprzez wykonywanie go w warunkach szpitalnych?

Na przykład JGP J-33 - ICD-9 "radykalne wycięcie zmiany skórnej" - jeżeli zabieg dotyczy np. okolicy wstrząsorodnej lub występuje bliskość naczyń, występują liczne zmiany, została wykonana plastyka skóry, zmiana ma charakter zapalny, jeżeli jest potwierdzone histopatologicznie rozpoznanie "ca", to czy takie przypadki mogą być operowane w warunkach szpitalnych (jednodniówka)?

NFZ zakwestionował wszystkie zabiegi, w opisie których nie było słów "szerokie wycięcie", lub "wycięcie w granicach zdrowych tkanek", nawet te wykonane w znieczuleniu ogólnym i dożylnym.

Opisane w uwagach do J-33 określenie "szerokie wycięcie" nie ma żadnych podstaw medycznych, albowiem co do tego może wypowiedzieć się wyłącznie histopatolog oceniający preparat po zabiegu (mamy opinię konsultanta wojewódzkiego ds. chirurgii onkologicznej).

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX