Jakie przesłanki powinien wziąć pod uwagę organ przy wydawaniu decyzji ustalającej termin usunięcia nieprawidłowości na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 pr.wod.?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ćwiek Piotr
Odpowiedzi udzielono: 27 października 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

W wyniku przeprowadzonej przez WIOŚ kontroli interwencyjnej stwierdzono, że w gospodarstwie rolnym kiszonki przechowywane są w dwóch pryzmach utworzonych na gruncie bez podkładu. Właściciel sąsiedniej działki, który wnioskował o przeprowadzenie tejże kontroli, uważa, iż powinien być stroną we wszczętym przez WIOŚ postępowaniu administracyjnym, w sprawie wydania decyzji ustalającej termin usunięcia nieprawidłowości za naruszenie "Programu działań". Argumentuje to tym, iż: kiszonka przechowywana jest w bliskiej odległości jego działki, przechowywanie jej bezpośrednio na gruncie powoduje immisje, stanowi zagrożenie na drzew rosnących na granicy działek oraz powoduje uciążliwości odorowe.

Czy w takiej sytuacji sąsiadowi przysługuje przymiot strony?

Jakie przesłanki powinien wziąć pod uwagę organ przy wydawaniu decyzji ustalającej termin usunięcia nieprawidłowości na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 1 ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne – dalej pr.wod., (tj. jaki termin wyznaczyć na usunięcie kiszonki przechowywanej bez podkładu i od czego jest uzależniona długość tego terminu)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX