Jakie przesłanki istnieją do tego, aby spółka była obowiązana sporządzać sprawozdanie finansowe dla dużej jednostki, zgodnie z załącznikiem nr 1 do ustawy o rachunkowości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2022 r.
Autor odpowiedzi: Topulniak Michał
Odpowiedzi udzielono: 9 grudnia 2022 r.

PYTANIE

Spółka w roku x-2 (i wcześniejszych latach) była jednostką małą. W roku x-1 przekroczyła 2/3 progów ustawowych, ale skorzystała z art. 3 ust. 1d ustawy o rachunkowości i sprawozdanie finansowe nadal sporządziła jak dla jednostki malej. Teraz mamy rok x, w trakcie którego spółka zdecydowała, że przechodzi w trakcie roku na ryczałt od dochodów spółek, tzw. "CIT estoński". Zgodnie z przepisami podatkowymi spółka jest w związku z tym zobowiązana zamknąć księgi rachunkowe na dzień przed przejściem na CIT estoński. Takie sprawozdanie będzie więc obejmowało w roku x zaledwie trzy miesiące. Przez te trzy miesiące spółka nie przekroczyła żadnego z progów na jednostkę małą.

Czy sprawozdanie finansowe za trzy miesiące roku x, spółka powinna sporządzić jako dla jednostki małej czy już może jak dla dużej jednostki?

Czy sprawozdanie za te trzy miesiące roku x, należy złożyć do KRS?

Czy też zamknięcie ksiąg rachunkowych należy uznać za przyjęte jedynie do celów podatkowych, a do celów bilansowych należy sporządzić sprawozdanie finansowe za pełne 12 miesięcy (mimo podziału na 3 i 9 miesięcy)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX