Jakie przepisy stosować do ponownej oceny ofert, jeżeli na wybór oferty najkorzystniejszej w postępowaniu wszczętym na podstawie przepisów starego PZP, wniesiono odwołanie, do którego stosuje się przepisy nowego PZP?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kardas Bartłomiej
Odpowiedzi udzielono: 2 czerwca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Postępowanie zostało wszczęte i niezakończone przed 01.01.2021 r., natomiast odwołanie wpłynęło po 01.01.2021 r. na wybór oferty najkorzystniejszej. Zamawiający odwołującemu zwrócił wadium, ponieważ jego oferta została odrzucona. Zamawiający przed wyborem oferty najkorzystniejszej zwrócił się do wykonawców o przedłużenie terminu związania ofertą o kolejne 45 dni. Wszyscy wykonawcy przedłużyli termin związania oraz ważności wadium do dnia 18 maja. Do 18 maja KIO nie wyznaczyła terminu rozprawy. W dniu 18 maja wykonawca wybrany jako najkorzystniejszy z własnej inicjatywy przedłużył kolejny raz termin związania oferta i ważności wadium do dnia 1 lipca, zaś wykonawca odrzucony (odwołujący) nie złożył takiego oświadczenia. W w/w stanie faktycznym do postępowania odwoławczego mają zastosowanie przepisy nowego PZP (tj. zgodnie z wprowadzającymi ustawę Prawo zamówień publicznych art. 92 ust. 2 "do postępowań odwoławczych oraz postępowań toczących się w skutek wniesienia skargi do sądu, o których mowa w ustawie uchylanej w art. 89... stosuje się przepisy ustawy o której mowa w ust. 1.") W nowej ustawie PZP nie ma zawieszenia biegu terminu związania ofertą, jak to miało miejsce w ustawie uchylonej art. 182 ust. 6. "W przypadku wniesienia odwołania po upływie terminu składania ofert bieg terminu związania ofertą ulega zawieszeniu do czasu ogłoszenia przez Izbę orzeczenia".

Czy w związku z takim dualizmem przepisów mamy zawieszenie terminu związania ofertą czy jednak nie?

Czy brak przedłużenia terminu związania ofertą przez odwołującego skutkuje tym, że nie jest już uczestnikiem postępowania, a jego oferta w przypadku korzystnego dla niego wyroku KIO powinna zostać odrzucona?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX