Jakie powinno być postępowanie, gdy organ rentowy odmówił dokonania potrącenia kwoty wypłaconego stronie zasiłku pielęgnacyjnego z uwagi na to, że jest w kwocie wolnej od potraceń i egzekucji?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 1 kwietnia 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba pobierała u nas zasiłek pielęgnacyjny.

Poinformowała nas, że w marcu 2020 r. złożyła do ZUS wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Dopiero końcem grudnia 2020 r. zostało jej wydane w ZUS orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, wystąpiliśmy więc z zapytaniem do ZUS, czy przyznano prawo do dodatku pielęgnacyjnego.

19-01-2021 r. otrzymaliśmy odpowiedź, że od 01-03-2020 r. przyznano prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Uchyliliśmy decyzję i wystąpiliśmy na podstawie art. 16 ust. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych, do ZUS o pomniejszenie świadczeń emerytalnych o kwotę 2158,40 zł zasiłku pielęgnacyjnego wypłaconego od marca do grudnia 2020 r.

ZUS odpisał, że nie może zrealizować zajęcia wierzytelności, ponieważ zobowiązanemu do wypłaty przysługuje świadczenie w kwocie 838,07 zł i jest to kwota wolna od potraceń i egzekucji.

Czy w tej sytuacji sprawa tak pozostaje, czy robimy jakieś inne postępowanie egzekucyjne?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX