Jakie pomiary decydują o częstotliwości przekazywania wyników pomiarów do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wyszogrodzki Michał
Odpowiedzi udzielono: 4 sierpnia 2020 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na formularzach przekazywanych wyników pomiarów ścieków, określonych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 20.01.2020 r. w sprawie formy i układu przekazywanych wyników pomiarów ilości pobranych wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi (Dz.U. z 2020 r. poz. 144) przekazuje się wyniki pomiarów zarówno jakości jak i ilości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi. Najczęściej w przypadku przeciętnej oczyszczalni ścieków odczyt przepływomierza ścieków oczyszczonych odbywa się raz na dobę, natomiast pobór prób ścieków do badań w zależności od wielkości oczyszczalni od 2 do 24 prób na rok.

Czy o częstotliwości przekazywania wyników pomiarów do organu Inspekcji Ochrony Środowiska, o której mowa w art. 304 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20.07.2017 r. - Prawo wodne (Dz.U. z 2020 r. poz. 310) – dalej pr.wod., decyduje częstotliwość wykonywanych pomiarów jakości czy ilości ścieków?

Jeśli ilości i uznamy te pomiary za ciągłe, wszystkie formularze dla podanego przykładu przeciętnej oczyszczalni powinny być przesyłane w terminie 30 dni od dnia zakończenia półrocza, w którym pomiary zostały wykonane – za I półrocze oraz w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku kalendarzowym, w którym pomiary zostały wykonane – za rok kalendarzowy. Z kolei jeśli pomiary jakości ścieków są decydujące, to w przypadku 12 pomiarów w roku lub mniej - w terminie 30 dni od dnia zakończenia pomiaru, natomiast w przypadku 24 pomiarów w roku - w terminie 30 dni od dnia zakończenia kwartału, w którym pomiary zostały wykonane.

Jakie pomiary decydują więc o częstotliwości przekazywania wyników pomiarów do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX