Jakie parametry należy ująć we wniosku o pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu dla zakładu przetwórstwa tłuszczów?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Piętowska Ewa
Odpowiedzi udzielono: 17 lipca 2015 r.

PYTANIE

Firma zajmująca się produkcją wysokiej jakości tłuszczów zwierzęcych oraz skwarków zamierza odprowadzać ścieki przemysłowe (poprodukcyjne) do zbiornika, a następnie wywozić na oczyszczalnię ścieków. W związku z tym wykonała badania jakości tych ścieków w zakresie wszystkich parametrów określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego- dalej r.s.s.p.w.

W wynikach badania większość wskaźników została określona przez laboratorium jako poniżej granicy oznaczalności. Tylko w kilku parametrach wykazano obecność w ściekach (cyjanki związane, antymon, bar, bor, cyna, cynk, kobalt, molibden, nikiel, srebro, tal, tytan, azot amonowy, fosfor ogólny, indeks fenolowy, rtęć oraz indeks oleju mineralnego). Przy czym odnotowano największą zawartość następujących wskaźników: azot amonowy, fosfor ogólny, indeks fenolowy oraz indeks oleju mineralnego. W związku z tym, że firma zamierza wystąpić o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie przedmiotowych ścieków do cudzych urządzeń kanalizacyjnych, konieczne będzie określenie zakresu parametrów, które w późniejszym okresie należało będzie badać.

Jakie substancje zanieczyszczające będą charakterystyczne dla przetwórstwa tłuszczów?

Jaki zakres parametrów należy przedstawić we wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego w przedmiotowym przypadku?

Czy wszystkich parametrów, nawet o znikomej zawartości, czy tylko tych, które wystąpiły w przedmiotowych ściekach w znacznej ilości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX