Jakie osoby należy wskazać w protokole postępowania jako osoby mogące wpłynąć na wynik postępowania?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 28 marca 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Artykuł 56 ust. 1 nowego PZP określa krąg osób podlegających wyłączeniu z dokonywania czynności związanych z przeprowadzeniem postępowania. Artykuł 56 ust. 5 i 6 nowego PZP regulują terminy złożenia oświadczeń o istnieniu lub braku okoliczności powodujących konieczność wyłączenia tych osób. W żadnym z tych przepisów nie został sformułowany obowiązek składania oświadczenia przez osoby zajmujące się przygotowaniem postępowania, trudno bowiem za takie uznać osoby "mogące mieć wpływ na wynik postępowania". Gdyby osoby "mogące mieć wpływ..." były tymi samymi osobami co osoby wykonujące czynności związane z przygotowaniem postępowania, to ustawodawca nie musiałby zmieniać treści art. 56 ust. 3 nowego PZP obowiązującej do 27.11.2020 r. na obecnie obowiązującą, gdzie już nie wspomina się o osobach przygotowujących postępowanie. Pomimo tej zmiany w pkt 6B wzoru protokołu z postępowania prowadzonego w trybie podstawowym znajduje się komentarz utożsamiający osoby mogące wpłynąć na wynik postępowania z osobami wykonującymi czynności związane z przygotowaniem postępowania oraz informacja o złożeniu przez nie oświadczenia z art. 56 ust. 4 nowego PZP.

Czy zatem osoby przygotowujące postępowanie są zobowiązane do złożenia oświadczenia z art. 56 ust. 4 nowego PZP pomimo braku takiego wymagania w ustawie?

Czy należy uznać, że rozporządzenie określające wzory protokołów zostało wydane z naruszeniem ustawy ponieważ delegacja ustawowa z art. 80 pkt 1 nowego PZP mówi wyłącznie o dodatkowych informacjach związanych z procedurą, wartością czy trybem postępowania, nie wspominając nic o uprawnieniu do rozszerzania obowiązków określonych w nowym PZP?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX