Jakie opłaty związane z nabytym samochodem zaliczyć można do kwoty nabycia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 września 2020 r.
Autor odpowiedzi: Kłos Piotr
Odpowiedzi udzielono: 29 października 2019 r.

PYTANIE

Podatnik wylicytował na portalu aukcyjnym samochód osobowy. W odpowiedzi otrzymał drogą elektroniczną potwierdzenie wygrania aukcji oraz potwierdzenie fakturę proforma z pozycjami: samochód, prowizja aukcyjna, opłata za obsługę dokumentów ze wskazaniem: numeru zamówienia, danych pojazdu, kwotę do zapłaty, numer rachunku bankowego a także w stopce dokumentu informację o zastosowaniu dla sprzedaży procedury marży. Podatnik wpłacił przelewem bankowym wskazaną na dokumencie (proforma) kwotę do zapłaty. Po zapłacie przelewem otrzymał dokumenty samochodu a drogą elektroniczną dwa dokumenty dotyczące sprzedaży. Pierwszy to faktura wystawiona przez centralę z jedną pozycją: 1. samochód osobowy - o numerze NIP z wcześniej opłaconej proformy, oraz drugi to faktura wystawiona przez oddział o numerze NIP także niemieckim ale innych niż posiada centrala na pozycje: 1. prowizja aukcyjna, 2. opłata za obsługę dokumentów. Obie wystawione Wnioskodawcy faktury dokumentują nabycie tego samego samochodu.

Na pierwszej z faktur znajdują się 1 pozycja: samochód osobowy wraz z jego modelem, nr VIN, przebiegiem, datą pierwszej rejestracji, Na drugiej fakturze są dwie pozycje: prowizja aukcyjna/usługa wewnątrzwspólnotowa; opłata za obsługę dokumentów/usługa wewnątrzwspólnotowa.

Czy po sprzedaży towaru używanego (ww. samochodu) gdzie podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża będąca różnicą pomiędzy kwotą sprzedaży i kwoty nabycia, do kwoty nabycia Wnioskodawca może zaliczyć kwoty wynikające z obu otrzymanych i zapłaconych obu faktur?

Z tym związane jest także drugie pytanie: czy istnieje konieczność wykazania importu usług w deklaracji VAT-7 z drugiej faktury zawierającej: opłatę za obsługę dokumentów oraz prowizję aukcyjną?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX