Jakie opłaty za pobraną krew może pobierać jednostka publicznej służby krwi oraz do wypłaty jakiego ekwiwalentu jest zobowiązana?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 10 września 2016 r.
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 29 lipca 2013 r.

PYTANIE

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2013 r. określa wielkości opłat za krew i jej składniki wydawane przez jednostki organizacyjne publicznej służby krwi.

Czy dopuszczalne jest stosowanie przez te jednostki dodatkowych niewymienionych w rozporządzeniu opłat np. za podział jednostki składnika krwi do celów pediatrycznych, napromieniowanie, przygotowanie preparatu w porze nocnej itp?

Czy jednostki publicznej służby krwi mogą dodatkowo w umowie ustalić opłaty za transport krwi lub jej składników do podmiotu leczniczego, pilne wydanie krwi na tzw. ratunek itp.?

Artykuł 11 ust. 1 ustawy o publicznej służbie krwi stanowi, że dawcom krwi rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem krwi zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje, oprócz uprawnień określonych w art. 6-10, ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi.

Czy ekwiwalent ten winien być wypłacany z urzędu, czy na wniosek dawcy posiadającego rzadką grupę krwi?

Czy powyższy przepis nakłada obowiązek wypłaty ekwiwalentu dawcy rzadkiej grupy krwi za każdym razem gdy oddaje krew, czy też tylko wówczas, gdy jest ona pobierana w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX