Jakie okresy nieobecności pracownika są wliczane do wymaganego okresu 7-letniej nieprzerwanej pracy w przypadku ubiegania się o urlop dla poratowania zdrowia?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lisowski Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 13 czerwca 2022 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Nauczyciel mianowany oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej w dniu 7 czerwca 2022 roku złożył wniosek ws. udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia, w którym zwraca się o wydanie skierowania na badania lekarskie do lekarza medycyny pracy w celu wydania orzeczenia o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia (jest to pierwszy urlop dla poratowania zdrowia). Informuję, że dany nauczyciel jest zatrudniony w naszej szkole od 1.09.2012 r. do 31.08.2013 r. w pełnym wymiarze czasu pracy na czas określony, natomiast od dnia 1.09.2013 r. jest zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Ustalając 7-letni okres zatrudnienia w szkole czy należy liczyć lata wstecz od daty złożenia wniosku tzn. lata 7.06.2015 r. - 7.06.2022 r. Do okresu siedmioletniej pracy w szkole wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy.

Czy dni opieki nad dzieckiem - 2 dni w roku, urlop okolicznościowy (pogrzeb rodzica, babci) oraz zwolnienie lekarskie w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do lat 14 wlicza się do okresów nieobecności? Czy tylko należy brać pod uwagę zwolnienie chorobowe na danego nauczyciela i urlop bezpłatny, bo na takich zwolnienia przebywał dany nauczyciel?

Od dnia 7.06.2015 r. dany nauczyciel przebywał na wszystkich zwolnieniach lekarskich (opieka nad dzieckiem, zwolnienie opiekuńcze, itd.) 283 dni, natomiast na zwolnieniu chorobowym na siebie przebywał 150 dni.

Czy dany nauczyciel ma prawo ubiegać się o urlop dla poratowania zdrowia i co robić w takiej sytuacji gdy dyrektor wyda skierowanie na badania do lekarza medycyny pracy i dany nauczyciel zachoruje i otrzyma zwolnienie lekarskie na siebie? Czy należy je doliczyć do ogólnej liczby dni czy po prostu zostaną niedoliczone do ogólnej liczby dni?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX