Jakie okoliczności faktyczne pozwalają na udzielenie zamówienia z wolnej ręki w oparciu o przesłankę dotyczącą sytuacji nagłych, niemożliwych do przewidzenia i wymagających podjęcia natychmiastowych działań?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Nowakowski Wojciech
Odpowiedzi udzielono: 16 września 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zamawiający zmuszony jest rozwiązać umowę o udzielenie zamówienia publicznego na realizację robót budowlanych (podpisaną w wyniku przeprowadzonego postępowania w trybie podstawowym bez negocjacji art. 275 pkt 1 PZP), z uwagi na nierzetelność wykonawcy. Przedmiotem zamówienia jest remont szkoły, który zaplanowany był na okres wakacyjny. Z uwagi na niedochowanie terminu i duży zakres prac do wykonania, termin rozpoczęcia roku szkolnego został przesunięty. Zamawiający w trybie pilnym zmuszony jest dokończyć remont.

Czy w tym celu zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki w oparciu o art. 214 ust. 1 pkt 5 PZP?

Czy zamawiający może odstąpić od wymagania oświadczeń dotyczących spełnienia warunków oraz braku podstaw do wykluczenia oraz podmiotowych środków dowodowych, pomimo iż w zamówieniu podstawowym postawił taki warunek udziału?

Czy wykonawca musi złożyć formularz ofertowy w wersji elektronicznej – podpisanych podpisem kwalifikowanym, osobistym bądź profilem zaufanym (ewentualnie pozostałe dokumenty)?

Czy może jedynie przystąpić do negocjacji, z których zostanie sporządzony protokół i zawarta umowa?

Czy zamawiający jest zobowiązany opublikować ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy na Biuletynie Informacji Publicznej i swojej stronie internetowej?

Po jakim okresie zamawiający może zawrzeć umowę z wykonawcą wybranym w trybie z wolnej ręki?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX