Jakie odpady powstające w wyniku demontażu zużytego sprzętu należy zaliczyć do zewnętrznego okablowania elektrycznego, które stanowią odpad niebezpieczny?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 4 lipca 2018 r.
Autor odpowiedzi: Sosnowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 16 stycznia 2017 r.

PYTANIE

Demontaż zużytego sprzętu oraz przygotowanie do ponownego użycia zużytego sprzętu oraz odpadów powstałych po demontażu zużytego sprzętu prowadzi się wyłącznie w zakładzie przetwarzania. Demontaż zużytego sprzętu, recykling i inne niż recykling procesy odzysku, z wyjątkiem przygotowania do ponownego użycia, obejmują przynajmniej usunięcie ze zużytego sprzętu płynów oraz postępowanie prowadzone w sposób określony w załączniku nr 5 do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym - dalej u.z.s.e.e. Załącznik nr 5 do u.z.s.e.e. wskazuje, że ze zużytego sprzętu należy w pierwszej kolejności usunąć niebezpieczne substancje, mieszaniny oraz części składowe takie jak np. baterie; wkłady drukujące, płynne i proszkowe, a także tonery barwiące.

Czy w świetle wskazanego zapisu należy uznać, że każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, który w swoim składzie zawiera przynajmniej jeden z materiałów i części składowych wymienionych w załączniku nr 5 do u.z.s.e.e. należy zaklasyfikować jako odpad niebezpieczny mimo, że np. zużyte baterie, zgodnie z katalogiem odpadów dzielą się na odpady niebezpieczne i inne niż niebezpiecznie?

Analogicznie zużyte tonery klasyfikowane są jako 08 03 17* lub 08 03 18. Jednocześnie jakie odpady powstające w wyniku demontażu zużytego sprzętu należy zaliczyć do zewnętrznego okablowania elektrycznego, które zgodnie z załącznikiem nr 5 do u.z.s.e.e również stanowią odpad niebezpieczny?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX