Jakie obowiązki ma starosta po kilku latach od zagospodarowania zrekultywowanego terenu, gdyby okazało się, że ten zrekultywowany grunt negatywnie oddziałuje na grunty sąsiednie?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Cybulska Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 3 grudnia 2015 r.

PYTANIE

Starosta uznał rekultywację gruntów za zakończoną na terenie poeksploatacyjnej odkrywkowej kopalni kruszywa naturalnego w kierunku rolnym z uwzględnieniem zbiornika wodnego w spągu wyrobiska. Zbiornik wodny powstał na skutek kumulowania się wód opadowych z przedmiotowej działki oraz spływających wód z terenów działek sąsiednich. Wody opadowe nie infiltrują w głąb podłoża i tworzą zbiornik wodny. Było to zgodne z zakresem prac rekultywacyjnych zapisanych w aneksie do dokumentacji rekultywacyjnej.

Czy i ewentualnie jakie obowiązki ma starosta lub inny organ po kilku latach od zagospodarowania już zrekultywowanego terenu, gdyby okazało się, że ten zrekultywowany grunt w jakiś sposób negatywnie oddziałuje na grunty sąsiednie (np. rolnik wskazuje, że negatywne dla jego działki może być to to, że wody z jego działki, czyli owego terenu działki sąsiedniej, spływają do tego zbiornika wodnego)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX