Jakie miejsce zamieszkania ma nierezydent?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 30 marca 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Chciałbym zadać pytanie w zakresie rezydencji podatkowej oraz Informacji IFT - 1.

W banku obowiązuje procedura identyfikacji klientów dla celów CRS. Klienci na potrzeby CRS składają oświadczenia, w których podają adres zamieszkania. W banku osoby, które oświadczyły, że są nierezydentami wskazały adres zamieszkania w Polsce. W informacji IFT 1, w której wykazuje się przychody osób fizycznych niemających miejsca zamieszkania w Polsce, wymaga jest pole adres zamieszkania za granicą.

Czy skoro na oświadczeniach nierezydenci nie wskazują miejsca zamieszkania za granicą, Bank nie jest zobowiązany sporządzać informacji IFT-1?

I drugie pytanie w związku z pierwszym. Jeśli klient oświadcza, że jest nierezydentem czy może równocześnie oświadczyć, że ma miejsce zamieszkania w Polsce. Zgodnie z przepisami podatkowymi, przytaczam poniżej ich treść: kraj głównej rezydencji podatkowej - kraj, w którym podlega się opodatkowaniu od całości dochodów zgodnie z przepisami prawa wewnętrznego tego kraju, ze względu na miejsce zamieszkania lub inne kryterium o podobnym charakterze.

Zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu od całości dochodów w Polsce podlegają osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, tj.:

1) posiadają centrum interesów życiowych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) w Polsce lub

2) przebywają na terytorium Polski dłużej niż 183 dni. Zgodnie z art. 28 kodeksu cywilnego można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Zatem czy rezydent innego kraju niż Polska może mieć miejsce zamieszkania w Polsce oraz miejsce zamieszkania w kraju rezydencji innej niż Polska.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX