Jakie kroki prawne i administracyjne winien podjąć organ, czy wydać postanowienie o odmowie przywrócenia terminu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Tyra Bożena
Odpowiedzi udzielono: 17 kwietnia 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Sprawa dotyczy dodatku węglowego.

Organ 02.01.2023 r. wysłał drogą pocztową wnioskodawcy decyzję odmowną w zakresie dodatku węglowego (Pan występował w składzie gospodarstwa domowego swojej żony - dodatek został wypłacony). Korespondencja została dwukrotnie awizowana, zgodnie z art. 44 § 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego - dalej k.p.a.,,,doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu, o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy".

Po upływie kilku miesięcy (miesiąc marzec 2023) wnioskodawca drogą pocztową złożył zażalenie, twierdząc,,,iż nie otrzymał przedmiotowej decyzji, co uniemożliwiło mu dochodzenie swoich dalszych roszczeń." Ponadto Strona nie wniosła przyczyny uchybienia terminu, zaznaczając w swoim piśmie, iż stale przebywa w domu.

Organ udzielił pisemnej odpowiedzi na zażalenie, opisując całą procedurę administracyjną, wyjaśniając, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ośrodek nie ma możliwości ponownego rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku węglowego, jeśli procedura ta została zakończona wydaniem decyzji administracyjnej, od której przysługiwało Stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji administracyjnej.

W odpowiedzi na pismo organu, wnioskodawca wniósł,,o przywrócenie terminu na doręczenie decyzji ostatecznej, które umożliwi mu uruchomienie urzędowej i prawnej drogi odwoławczej", zapowiedział również, iż całą tę sprawę powinna zbadać Prokuratura.

Jakie kroki prawne i administracyjne winien podjąć organ, czy wydać postanowienie o odmowie przywrócenia terminu?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX