Jakie kroki powinna podjąć gmina w celu wyegzekwowania zwrotu kosztów utylizacji odpadu dostarczonego do PSZOK-u przez mieszkańca, który oświadczył nieprawdę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Posański Krzysztof
Odpowiedzi udzielono: 26 czerwca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina posiada podpisaną umowę z firmą na świadczenie usług w zakresie organizacji i prowadzenia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od mieszkańców gminy. Warunkiem przyjęcia odpadów jest podpisanie oświadczenia, które zawiera m.in.: imię, nazwisko dostarczającego, adres zamieszkania oraz adres nieruchomości zamieszkałej położonej na terenie gminy, z której pochodzą dostarczone odpady. W dniu 2 maja 2023 r. do PSZOKu dostarczono odpady, właściciel oświadczył, iż mieszka pod adresem X oraz dostarczone odpady pochodzą z tego samego adresu. Deklarację o wysokości opłaty za odpady właściciel złożył w dniu 5 czerwca 2023 r. oświadczając tym samym, że nieruchomość położona pod adresem X jest zamieszkała od czerwca 2023 r. Po otrzymaniu od firmy świadczącej usługę PSZOKu podpisanego przez właściciela w dniu 2 maja 2023 r. oświadczenia, że odpady pochodzą z nieruchomości zamieszkałej wezwano właściciela do złożenia wyjaśnień. Właściciel w odpowiedzi na wezwanie wyjaśnił, że w maju nie mieszkał pod adresem X. Gmina zobowiązana była do zapłaty za odpad dostarczony do PSZOKu z nieruchomości położonej pod adresem X.

Jakie kroki powinna podjąć gmina w celu wyegzekwowania kosztów poniesionych w związku z utylizacją odpadu dostarczonego przez właściciela, który oświadczył nieprawdę (tj. że nieruchomość była zamieszkała od maja 2023 r.)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX