Jakie kroki "naprawcze" podjąć w sytuacji, gdy dokonano WNT przed rejestracją do VAT UE?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2020 r.
Autor odpowiedzi: Andrzejowicz Marcin
Odpowiedzi udzielono: 8 maja 2018 r.

PYTANIE

Zanim zarejestrowaliśmy szwedzką spółkę na VAT w Polsce, do Polski ta szwedzka spółka sprowadziła towary z Unii Europejskiej. Zakup tychże towarów miał miejsce w lutym 2018, ponowna rejestracja podmiotu na VAT i VAT UE natomiast miała miejsce w marcu 2018 (podmiot posiadał numer NIP z poprzedniej rejestracji, ale nieaktywny dla celów VAT na moment przywozu towaru do Polski).

Czy dobrze rozumiemy, że jeśli idzie o WNT, które miało miejsce w lutym - towary przekroczyły granicę RP i mamy faktury zakupu wystawione w lutym, to należy złożyć deklaracje VAT i informacji podsumowującej za luty wraz z czynnym żalem?

Obowiązek podatkowy wynika z samego faktu przywozu towaru, nawet, jeśli miało to miejsce przed ponowną rejestracją. Ponadto, mimo braku rejestracji na VAT, możemy w deklaracji za luty ująć, oprócz podatku należnego, równocześnie podatek naliczony z tytułu tego WNT, czyli mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego (transakcja dla nas neutralna w świetle przepisów o VAT). Przy czym musimy mieć na uwadze, że brak rejestracji szwedzkiej spółki dla celów VAT UE na moment przywozu sprawia, że nie jest możliwe zastosowanie przez sprzedawcę tych towarów stawki 0% VAT.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX