Jakie kroki musi podjąć firma, aby zapewnić odpowiednią redukcję ilości tych substancji wprowadzanych do powietrza z innych instalacji usytuowanych na obszarze gminy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Gall Marek
Odpowiedzi udzielono: 26 października 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Organu wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji do produkcji mebli, w której są emitowane m.in. pył zawieszony PM10 i pył zawieszony PM2,5. Dotychczas firma nie posiadała pozwolenia i stara się o wydanie go po raz pierwszy. Pozwolenie na budowę dla zakładu uzyskano w 2022 r. Zgodnie z art. 225 art. 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – dalej p.o.ś. na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza, wyznaczonym w ocenie poziomów substancji w powietrzu, o której mowa w art. 89, przeprowadzonej przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, wydanie pozwolenia na wprowadzanie do powietrza substancji, dla której standard jakości powietrza został przekroczony, z nowo budowanej instalacji lub zmienianej w sposób istotny, jest możliwe, jeżeli zostanie zapewniona odpowiednia redukcja ilości tej substancji wprowadzanej do powietrza z innych instalacji usytuowanych na obszarze gminy, w której planowana jest budowa nowej instalacji lub dokonanie istotnej zmiany instalacji. Zakład znajduje się na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza dla pyłu PM10 i PM2,5.

Jak należy rozumieć zapis instalacji nowo budowanej?

Jakie kroki musi podjąć firma, aby zapewnić odpowiednią redukcję ilości tych substancji wprowadzanych do powietrza z innych instalacji usytuowanych na obszarze gminy?

W jaki sposób uzyskać zgodę na dokonanie odpowiedniej redukcji ilości substancji wprowadzanej do powietrza, dla której standard jakości powietrza został przekroczony?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX