Jakie konsekwencje w zakresie ZUS będzie miało uznanie, że umowa B2B miała charakter umowy o pracę?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Ziółkowski Paweł
Odpowiedzi udzielono: 20 marca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i świadczy usługi programistyczne na zlecenie innych podmiotów (samozatrudnienie, B2B). Podatnik prowadzi działalność od 2018 r. do dnia dzisiejszego i miał różnych kontrahentów. Podczas czynności sprawdzających dotyczących rozliczenia ulgi IP-BOX, urząd skarbowy zakwestionował rozliczenia w latach 2018-2020, kiedy to w tym czasie podatnik świadczył usługi na rzecz kontrahenta X na podstawie umowy o świadczenie usług. Urząd skarbowy zakwestionował, że podatnik faktycznie świadczył usługi w ramach jednoosobowej działalności, podczas gdy wg urzędu zawarta umowa miała znamiona umowy o pracę, ponieważ zawierała m.in. informację o dniach wolnych (26 dni urlopu), praca była częściowo pod kierownictwem itd. Podatnik od początku działalności rozliczał się w formie podatku liniowego.

Czy jeżeli okaże się, że podatnik w tych latach nie świadczył usług w ramach działalności, a była to umowa o pracę, to jakie mogą być konsekwencje na gruncie ustawy o ubezpieczeniach społecznych poprzez ustalenie innego źródła dochodów niż pierwotnie (B2B->umowa o pracę)?

Czy jeżeli podatnik wystawiał fakturę na kwotę 20.000 zł netto + VAT, to czy klient z którym współpracował podatnik, będzie zobowiązany jako płatnik wyliczyć kwotę brutto i odprowadzić składki po stronie pracownika oraz płatnika?

Czy kwota, którą otrzymał podatnik będzie stanowiła kwotę brutto na umowie o pracę i podatnik sam będzie musiał dokonać rozliczenia składek ZUS w części przypadającej na pracownika, natomiast składki, które są składkami po stronie płatnika (pracodawcy) zapłaci firma X?

Czy jeżeli podatnik nie miał innych zleceń, będzie mógł za ww. czas zamknąć wstecz działalność i skorygować należne składki z działalności, dzięki czemu powstanie nadpłata?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX