Jakie konsekwencje może ponieść zamawiający, jeżeli mimo zwolnienia z zakazu zawierania umowy o zamówienie publiczne, Krajowa Izba Odwoławcza uwzględni odwołanie wykonawcy?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Eger Katarzyna
Odpowiedzi udzielono: 12 listopada 2019 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na czynność zamawiającego polegającej na wyborze oferty najkorzystniejszej zostało wniesione odwołanie przez wykonawcę, którego oferta znalazła się na trzeciej pozycji w rankingu ofert. Odwołujący zarzucił zamawiającemu zarzut wyboru oferty, która zawierała rażąco niską cenę. Zamawiający przed dokonaniem wyboru przeprowadził procedurę wyjaśnienia oferty, wykonawca w odpowiedzi udowodnił zamawiającemu brak rażąco niskiej ceny poprzez przedłożenie kosztorysów ofertowych zawierających szczegółowe kalkulacje oraz przedłożył dowody w postaci ofert handlowych od innych przedsiębiorców. W związku z powyższym zamawiający dokonał wyboru jego oferty jako najkorzystniejszej. Przed orzeczeniem zamawiający wystąpił do KIO z wnioskiem o uchylenie zakazu zawarcia umowy, na co Izba postanowieniem wyraziła zgodę.

W zaistniałej sytuacji jakie są konsekwencje jej zawarcia tj: - jeśli zamawiający zawrze umowę, a KIO w orzeczeniu uzna zasadność wniesionego odwołania to czy zamawiającemu grozi kara finansowa?

Czy Izba uzna naruszenie przepisów?

Czy ewentualne naruszenie przepisów podlega pod odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX