Jakie konsekwencje może ponieść pracownik samorządowy, jeżeli nie złożył oświadczenia majątkowego mimo upływu dodatkowego terminu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Wilk Jakub
Odpowiedzi udzielono: 29 maja 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Na mocy pisemnego upoważnienia burmistrza pracownik samorządowy otrzymał na czas nieoznaczony upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych w jego imieniu. Pomimo obowiązku (art. 24h u.s.g.), nie złożył oświadczenia od stanie majątkowym 30 od otrzymania upoważnienia jak również za kolejny rok (do 30 kwietnia). Burmistrz nie wezwał pracownika do złożenia stosownego oświadczenia w dodatkowym terminie 14 dni (art. 24h ust 5a u.s.g.). Obecnie pracownik powziął wiedzę, że jest zobowiązany do dokonania ww. czynności.

Czy złożenie przez pracownika zaległych oświadczeń w obecnej dacie będzie skutkowało nałożeniem na niego sankcji wynikających z art. 24k u.s.g.? O ile art. 24k ust. 1 pkt 2 u.s.g. wskazuje, że sankcję w postaci utraty wynagrodzenia można nałożyć dopiero gdy oświadczenie nie zostanie złożone po upływie dodatkowego 14-dniowego terminu, tak zapis art. 24k ust. 3 u.s.g. (skutkujący rozwiązaniem umowy o pracę) nie posiada takiego zastrzeżenia.

Czy nałożenie obu sankcji jest możliwe jedynie po niezastosowaniu się pracownika do wezwania burmistrza?

Czy pracownik, który nie złożył omawianego oświadczenia może ponieść jakieś inne konsekwencję (wynikające z innych przepisów, np. przepisów ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym)?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX