Jakie jest uzasadnienie prawne dla istniejącego zakazu pobierania przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej opłat za udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej po wykonaniu limitu świadczeń zakontraktowanych z NFZ?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 30 czerwca 2011 r.
Autor odpowiedzi: Sieńko Agnieszka
Odpowiedzi udzielono: 10 listopada 2009 r.

PYTANIE

Czy SP ZOZ w sytuacji wykonania całego kontraktu zawartego z NFZ na realizację świadczeń może te usługi wykonywać odpłatnie?

Jeśli nie, to czy taka możliwość po stronie NZOZ-ów, przy braku możliwości prawnej po stronie SP ZOZ-ów, nie jest przykładem nierównego traktowania podmiotów przez ustawodawcę?

Czy przyzwolenie Państwa na sytuację, w której z jednej strony ogranicza się dostępność ubezpieczonych do świadczeń w związku z ich limitowaniem, a z drugiej strony uniemożliwia się dostępność do tych świadczeń osobom, które zwyczajnie chcą się leczyć i są skłonne zapłacić za ten "przywilej", nie jest łamaniem ustawowej gwarancji dostępu do świadczeń i nie jest jawnym narażaniem społeczeństwa na trwałą utratę zdrowia z tytułu odroczenia (blokowania) dostępu do leczenia?

Czy nie jest to działaniem Państwa na szkodę podatników w rozumieniu:

1.

zwiększenia przyszłych kosztów leczenia zaniedbanych schorzeń, w przypadku których wczesna interwencja medyczna byłaby znacznie tańsza?

2.

narażenia Państwa na zwiększenie nakładów na świadczenia rentowe dla osób, którym obecnie uniemożliwia się leczenia?

3.

obciążania podatników ponoszeniem konsekwencji zadłużania się SP ZOZ-ów przy jednoczesnym blokowaniu SP ZOZ-om możliwości pozyskiwania przychodów z tytułu wykonywania usług komercyjnych w sytuacji gdy wartość kontraktu z NFZ uniemożliwia kontynuowanie tej działalności pomimo posiadanego przez SP ZOZ potencjału podażowego?

Czy powyższe jest zgodne z prawem?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX