Jakie formalnoprawne działania są w tej sytuacji konieczne, skoro wymagane skruszenie gruzu zostało już fizycznie dokonane?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 27 lutego 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Podobne wątki tematyczne już pojawiały się, ale komentarze prawne nie były moim zdaniem jednoznaczne, stąd potrzeba interpretacji.

Firma zewnętrzna na nasze zlecenie dokonała zburzenia niepotrzebnych obiektów budowlanych. Zgodnie z umową firma ta oprócz zburzenia zobowiązana jest do skruszenia wytworzonego gruzu oraz uporządkowania terenu oraz zdeponowania skruszonego gruzu oraz nadmiarowych mas ziemnych (gleba i ziemia). Pozostają one naszą własnością, ponieważ zamierzaliśmy je później wykorzystać we własnym zakresie generalnie do utwardzania terenów lub wypełniania terenów niekorzystnie przekształconych. Plany zdezaktualizowały się i konieczne będzie pozbycie się ww. materiałów czyli skruszonego gruzu i mas ziemnych. Istotnym z naszego punktu widzenia jest, że ze względu na dużą masę ww. materiałów pozyskanie większej liczby odbiorców jest niemożliwe. Pewną ilość możemy przekazać osobom fizycznym do odzysku we własnym zakresie, ale nie ma zainteresowanych odbiorców prowadzących działalność gospodarczą (aby mogli być odbiorcami odpadu muszą (?) posiadać pozwolenie na odzysk i funkcjonować w BDO). Rozwiązaniem jest przekształcenie odpadu na materiał (kruszywo) niepodlegające przepisom odpadowym.

Jakie formalnoprawne działania są w tej sytuacji konieczne, skoro wymagane skruszenie gruzu (przetworzenie odpadu?) zostało już fizycznie dokonane (Wykonawca nie posiada zezwolenia na przetwarzanie)?

Czy na tym etapie wystarczy uzyskanie jakiegoś atestu na tego typu kruszywo?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX