Jakie działania winien podjąć organ, w przypadku gdy współwłaściciele nieruchomości zmarli i nie zostały przeprowadzone wszystkie postępowania spadkowe?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sanakiewicz Łukasz
Odpowiedzi udzielono: 6 sierpnia 2024 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Ojciec podatniczki zmarł w miesiącu grudniu 2023 r., natomiast matka podatniczki w czerwcu 2023 r.. Podatniczka przeprowadziła postępowanie spadkowe tylko po zmarłym ojcu. Brak postępowania spadkowego po zmarłej matce. Rodzice zmarłej podatniczki byli w 1/2 współwłaścicielami budynku mieszkalnego. Współwłaściciel nieruchomości który miał pozostały udział 1/2 udziału w nieruchomości również zmarł (organ posiada postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku przez jego żonę i dwóch synów). W chwili obecnej w księdze wieczystej nieruchomości wszyscy właściciele nieruchomości zmarli. Nieruchomość nie została fizycznie podzielona (nie wyodrębniono 2 odrębnych nieruchomości istnieje jedna księga wieczysta) a poprzedni zmarli współwłaściciele nieruchomości opłacali podatek od nieruchomości od swojego udziału, nie od całości.

Czy w związku z powyższym organ podatkowy może wystawić jedną decyzje podatkową na córkę i pozostałych współwłaścicieli nieruchomości uwzględniając całą nieruchomość? Co ze spadkiem po matce zmarłej podatniczki czy spadek po niej odziedziczył zmarły mąż i córka nawet jeśli nie ma postanowienia z sądu o stwierdzenie nabycia spadku? Czy organ podatkowy powinien wystąpić z zapytaniem do sądu w sprawie postępowania spadkowego po matce?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX