Jakie działania prowadzące do uregulowania gospodarki odpadami i przestrzegania wymagań ochrony środowiska można podjąć w sytuacji wskazanej w pytaniu?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Nieaktualne, stan prawny na: 31 grudnia 2017 r.
Autor odpowiedzi: Jerzy Janusz
Odpowiedzi udzielono: 6 maja 2016 r.

PYTANIE

Do wójta trafiła skarga dotycząca odprowadzania szlamu kamieniarskiego z zakładu kamieniarskiego do rzeki. W trakcie przeprowadzonej wizji terenowej, okazało się, że szlam kamieniarski odprowadzany jest do rowu melioracyjnego, a następnie do pobliskiej rzeki. W związku z tym wójt przekazał sprawę do starostwa. O sprawie został również powiadomiony WIOŚ. W międzyczasie okazało się, że na skutek prowadzonej działalności zakładu sąsiednie działki (stanowiące również własność osób prowadzących zakład kamieniarski) zostały zupełnie zdewastowane i zdegradowane. Na działce wykopanych jest około 10 zbiorników (stawy), do których wypuszczane są szlamy. Działka sklasyfikowana jest jako ŁIV, a w MPZP przeznaczenie podstawowe zostało określone jako produkcja oraz usługi komercyjne, co powoduje że starosta nie może nałożyć obowiązku rekultywacji. Ponadto z otrzymanych informacji wynika, że starosta nie wydawał żadnych zezwoleń w zakresie gospodarowania odpadami dla przedmiotowego zakładu. Wójt może wydać decyzję nakazującą usunięcie odpadów na podstawie art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach - dalej u.o., jednak wydaje się, że w omawianym przypadku rozwiązanie to nie będzie skuteczne, bowiem opisana sytuacja ma miejsce po raz kolejny, a właściciele zakładu czują się bezkarnie. Ponadto usunięcie odpadów, które będzie polegać na wypompowaniu szlamów ze zbiorników, nie rozwiąże degradacji całego terenu, który wygląda jak "kamieniołom".

Jakie można podjąć skuteczne działania, które doprowadzą do uregulowania gospodarki odpadami i przestrzegania wymagań ochrony środowiska przez ww. podmiot?

Czy starosta może wydać decyzję na podstawie art. 362 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., jeżeli działalność zakładu prowadzi do degradacji sąsiednich działek przez gromadzenie na nich szlamów oraz do zanieczyszczania rowów i rzeki?

Czy takie postępowanie podmiotu można uznać za negatywne oddziaływanie na środowisko?

Czy ma tu znaczenie, że jest to negatywne oddziaływanie instalacji?

Starosta twierdzi, że musi być to negatywne oddziaływanie instalacji, a sąsiednie działki, które zostały zanieczyszczone na skutek działalności zakładu nie obejmują instalacji.

Czy jedynym rozwiązaniem jest wydanie przez wójta decyzji o usunięciu odpadów?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX