Jakie działania prawne powinni podjąć rodzice w sytuacji, gdy zamierzają wyjechać za granicę na dłuższy pobyt a pozostawiają w kraju małoletnie dzieci?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Lesińska Joanna
Odpowiedzi udzielono: 16 listopada 2017 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Zwracamy się z prośbą o rozstrzygnięcie, kto może decydować w sprawach dotyczących dziecka, np. w sytuacji gdy rodzic od kilku lat przebywa za granicą (po rozwodzie z cudzoziemcem) i w drodze pełnomocnictwa notarialnego udzielił pełnomocnictwa swojej matce tj. babci dziecka w zakresie wszelkiej opieki faktycznej i prawnej nad małoletnim synem. Zapis pełnomocnictwa precyzuje, że babcia może występować i reprezentować dziecko wobec wszelkich osób fizycznych i prawnych oraz przed wszelkimi organami administracji rządowej i samorządowej w tym urzędami gmin, GOPS, MOPS, sądami, sądami powszechnymi, szpitalami, placówkami i komisjami zdrowia, lekarzami i innymi instytucjami i urzędami, ZUS, KRUS, NFZ, placówkami oświaty we wszelkich sprawach dotyczących małoletniego, m.in. podpisywanie i składanie wszelkiego rodzaju pism, wniosków, podań.

Czy pełnomocnictwo notarialne jest wystarczającym dokumentem pozwalającym przekazać sprawowanie opieki prawnej nad dzieckiem? Czy osoba dysponująca takim pełnomocnictwem ma prawo do składania wniosku o objęcie dziecka np. pomocą psychologiczno-pedagogiczną w poradni i czy może być informowana o wynikach badań diagnostycznych i wnioskować o wydanie opinii oraz czy może składać wniosek do zespołu orzekającego o wydanie orzeczenia? Czy pełnomocnictwo notarialne udzielone w imieniu jednego rodzica jest wiążące dla placówek oświatowych? Jakie działania prawne powinni podjąć rodzice w sytuacji, gdy zamierzają wyjechać za granicę na dłuższy pobyt a pozostawiają w kraju małoletnie dzieci?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX