Jakie działania powinien podjąć powiatowy organ nadzoru budowlanego, gdy organem właściwym w sprawie wyrobów budowlanych jest wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Suchy Jonasz
Odpowiedzi udzielono: 4 maja 2021 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wpłynął wniosek inwestora o przeprowadzenie kontroli ułożonej na parkingu i wjeździe kostki brukowej. Wg inwestora 40% kostki brukowej wykonano wg normy PN EN 1338, a 60% płyty brukowej wg normy PN EN 1339. Inwestor ponosi, że kupił towar nie ten, którego oczekiwał, nieoznakowany na etykiecie palety. W trakcie zabudowy 75% płyt brukowych popękało. Parking wykonano jako element kompleksowego pozwolenia na budowę budynku usługowego. Inwestor uzyskał w 2017 r. pozwolenie na użytkowanie budynku. Rozważany przypadek dotyczy wadliwości materiałów budowlanych już zabudowanych. Inwestor przedstawił również prywatna opinią, potwierdzającą, że kwestionowany wyrób budowlany jest betonową płytą brukową, a nie kostką brukową.

Jakie działania powinien podjąć powiatowy organ nadzoru budowlanego wg posiadanych kompetencji, w sytuacji, gdy organem właściwym w sprawie wyrobów budowlanych jest wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego?

Nie powinno przy tym budzić wątpliwości, że wadliwość dostarczonego towaru należy rozpatrywać w kategoriach roszczeń cywilnoprawnych.

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX