Jakie działania powinien podjąć organ w sytuacji stwierdzenia występowania tzw. „wychodków”/latryn/drewnianych toalet i braku zbiornika bezodpływowego lub POŚ na terenie kontrolowanej nieruchomości?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Sputowski Arkadiusz
Odpowiedzi udzielono: 10 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Gmina zgodnie z przepisami ustawy z 13.09.1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – dalej u.u.c.p.g. (art. 6 ust. 5a i 5aa u.u.c.p.g.) jest zobowiązana do przeprowadzenia kontroli właścicieli nieruchomości w zakresie posiadania umów dot. opróżniania zbiorników bezodpływowych lub POŚ oraz dowodów uiszczania opłat z ww. tytułu. Gminną ewidencję zbiorników bezodpływowych i POŚ prowadzi zakład budżetowy. W otrzymanej z zakładu ewidencji w części wierszy widnieją informacje, że dana nieruchomość posiada tzw. "toalety drewniane", "wychodki", latryny, część z tych nieruchomości jest podłączonych do sieci wodociągowej. Z art. 5 ust. 1 pkt 2, 3a, 3b u.u.c.p.g. wynika, że na właścicielu nieruchomości spoczywa m.in. obowiązek gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych lub POŚ.

Jakie działania, w świetle obowiązujących przepisów, powinien podjąć organ w sytuacji stwierdzenia podczas kontroli występowania tzw. "wychodków"/latryn/drewnianych toalet i braku zbiornika bezodpływowego lub POŚ na terenie kontrolowanej nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX