Jakie działania, oprócz wynikających z art. 26 ust. 2 u.o., powinien podjąć wójt, aby móc skutecznie rozwiązać problem?

Pytania i odpowiedzi
Status:  Aktualne
Autor odpowiedzi: Kościuk Agata
Odpowiedzi udzielono: 14 lipca 2023 r., stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

PYTANIE

Osoba fizyczna (brak wpisu w CEiDG) gromadzi na terenie nieruchomości w centrum wsi różne rodzaje odpadów, które gromadzone są w pryzmach lub w workach. Właściciele nieruchomości widniejący w ewidencji gruntów i budynków i w księdze wieczystej nie żyją od wielu lat (sprawy spadkowe nie zostały nigdy uregulowane). Osoba, która gromadzi odpady na posesji, jest prawdopodobnie prawnukiem nieżyjących właścicieli. Ze zgłoszeń mieszkańców wynika, że w ostatnim czasie worki z różnymi odpadami przywożone są na teren posesji ciężarówkami, busami, zazwyczaj pod osłoną nocy. Prawdopodobnie osoba ta czerpie korzyści finansowe na takim działaniu. Z ustaleń organu wynika, że osoba ta nie posiada żadnych zezwoleń na zbieranie czy magazynowanie odpadów i nie prowadzi działalności w zakresie ich wytwarzania.

Jakie działania, oprócz wynikających z art. 26 ust. 2 ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach – dalej u.o., powinien podjąć wójt, aby móc skutecznie rozwiązać problem?

Do jakich organów można zwrócić się w omawianym przypadku?

Sprawa jest skomplikowana z uwagi na nieuregulowany stan prawny posesji jak i utrudniony dostęp do nieruchomości (urzędnicy nie są wpuszczani na teren nieruchomości). Osoba ta nie zamieszkuje na terenie posesji, choć jest na niej zameldowana.

Czy w omawianym przypadku można sprawę zgłosić na policję lub do WIOŚ mając na uwadze, że ktoś (czyli zapewne jakieś firmy) przekazują te odpady, które są następnie składowane na tej nieruchomości?

ODPOWIEDŹ

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX